2012. július 16., hétfő

Pizza - a világ legjobb tésztája Jamie-től

Ez a recept olyan egyszerű, mint egy bot. Nem viccelek. Aki másféle, minden hülyeséggel (tejjel, zsírral, joghurttal, satöbbivel) telenyomott ócska pizzatésztákkal erőlködik, arra sajnos azt kell mondanom, hogy hülye. (na ezért megint kapok valami kommentet...) :)
Jamie pofon egyszerű pizzatésztájánál nincs jobb a földön, és ezt már számtalanszor bizonyította. Az eredeti recepthez képest én annyit csalok, hogy ezt is - mint mindent - teljes kiőrlésű lisztből csinálom. Mert az jó.

Hozzávalók az eredeti recept szerint bazi sok tésztához:

200 g búzadara
800 g fogós / félfogós liszt (vagyis nem finomliszt, de ha fele rétes liszt, fele normál, úgyis jó)
2 csomag (általában egy csomag 7 g) szárított élesztő
2 bögre nagyon meleg víz
4 tbsp olívaolaj
1 tbsp só

Hozzávalók legalább 4 főre:
500 g teljes kiőrlésű búzaliszt, vagy graham liszt (ofkorsz, az is búza)
1 csomag élesztő
Kb egy bögre nagyon meleg víz
1 tsp só
2 tbsp olívaolaj Jelzem ez Jamie kedvence itt egy videó arról, mennyi olívaolajat képes elhasználni egy pizzához. De hát az olaszok is ettől élnek sokáig, nem? :D

Szószhoz:

1 doboz konzerv paradicsom és 1 db friss paradicsom
Bazsalikom (vagy olasz fűszerkeverék), természetesen az előbbivel sokkal jobb

Bors
Olívaolaj :D
2 gerezd fokhagyma

Feltét:

Jamie szerint a kevesebb több. Szerintem is. Imádom a pizzát, de már rég leszoktam arról, hogy egy agyon feltétezett, zsíros, undorító tocsogós cuccot egyek. Ez például vega volt, és senki nem panaszkodott rá. Érdekes. Ugyanakkor a pizzában pont az a jó, hogy saját magad komponálhatod meg úgy, ahogy te szeretnéd. Szóval alkossatok bátran, csak ne túlozzátok el!
1 paradicsom
1 mozzarella
1 mini cukkini
Újhagyma
Vöröshagyma
Erős paprika
Parmezán
vagy bármilyen zöldség, gomba, kaliforniai paprika, stb


Elkészítés:


Sütés előtt
Sütés után nem voltam elég gyors a fotó készítéshez
A tésztát így csináljátok, ahogy Jamie a videóban, bár szerintem egy tálban is ugyanolyan hatékony, én azt használtam, mivel nyújtódeszkánk nincs, a konyhapultot meg nem volt kedvem összekoszolni. :) 45 perc után kész is, a tészta megkelt. Ugyanebből sütöttem ma kenyeret, és az is fergetegesen jó lett. Szóval ez egy multifunkcionális és pofon egyszerű recept.
Amíg kel a tészta, készítsük el a szószt. Olívaolajon piritsuk le a fokhagymát, majd tegyük bele a konzerv paradicsomot és az apróra vágott friss paradicsomot is. Lassú tűzön főzzük, fűszerezzük, sózzuk, borsozzuk, adjunk hozzá annyi vizet, hogy mindig kellemesen sűrű állaga legyen, ne legyen se túl híg, se túl folyós, hogy a paradicsom jól szét tudjon főni. 10-15 percig főzzük, sűrűn megkeverve, a végén némi apróra vágott petrezselyemzöldet ebbe is dobhatunk. Jamie lepaszírozná, de szerintem felesleges, engem nem zavarnak az apró paradicsom darabok.
Miután megkelt a tészta, melegítsük elő a sütőt 370 F-re vagy 180 C fokra. A zöldségeket és a mozzarellát vágjuk vékony szeletekre.
A tészta nyújtásához használhatunk nyújtófát, ennek híjján viszont kézzel is tökéletesen bele lehet nyomkodni a sütőlapba, amit vékonyan megkentünk olívaolajjal. Így rusztikusabb is lesz. :)
Ezek után osszuk el rajta a szószt (nem kell, hogy tocsogjon) és a feltétet (nem kell, hogy fullosan meg legyen pakolva), majd 15-20 percig süssük, hogy a szélek ropogósak legyenek, a sajt pedig rápiruljon.
Ha kész, és van otthon, dobjunk rá még melegen néhány friss bazsalikom levelet és locsoljuk meg, na mivel??? Igen! Olívaolajjal!
:) Enjoy!

Ár: $$ a feltéttől függ

Nehézség: közepes

Elkészítési idő: 60-70 perc

Currys rizs kagylóval

Kiszámolhattátok, hogy ha 1 kg kagylót vettem 3,5 $-ért, de az előző recepthez csak 25 dkg-t írtam, akkor abból bizony még mindig van... Így születettett ez a recept is. :D
Kicsit a paellára hajaz, csak nincs benne annyi cucc és egyszerűbb elkészíteni is.
Sokkal.

Hozzávalók 2 főre:

25 dkg kagyló
25 dkg barna rizs
2-3 gerezd fokhagyma
1/2 lime
Friss petrezselyemzöld

Bors
Curry (lehetőleg sima és csípős fele-fele arányban)
Olívaolaj
Fehérbor (ha van)

Elkészítés:

A barna rizsnek nagyjából 45-50 perc kell, ezért tegyük fel időben főni sós vízben.
A kagylót az előző receptben leírtak szerint megtisztítjuk és ugyanúgy pirítjuk le fokhagymával, mint ott csak ráfacsarunk még két három lime cikket is és végül beledobjuk, hogy a lime is kicsit piruljon a kagylóval. A különbség az, hogy amikor a kagyló lepirult, felöntjük fehérborral (vagy vízzel) és curryvel szórjuk meg nem paradicsomot öntünk rá. Azért jó, ha a csípős és normál curryt fele-fele arányban használjuk, mert így nem lesz ehetetlen, ellenben a fűszeres, karakteres íz kijön. Nagyjából 1-1,5 deci folyadék kell hozzá, a lényeg itt is az, hogy ne legyen leves túlzottan. 5-8 perc főzés után beleszórjuk a petrezselyemzöldet, sózzuk, borsozzuk és összeforgatjuk a leszűrt és átöblített rizzsel.
2-3 pecig még sűrű keverés mellett pirítjuk és kész is van!
Nem túl bonyolult, de annál finomabb és igazán nem megszokott ízek!


Ár: $$ olcsó

Nehézség: könnyű

Elkészítési idő: 50 perc, de csak a rizs miatt, ha normál vagy jázmin rizst használtok, 25-30 perc maximum

Kagylós penne

A kagyló volt életemben az utolsó közönséges tengeri herkentyű, amit megkóstoltam és meglepő módon ízlet. Kicsit gusztustalan, undorító kemény héj, általában némi kosz, belül remegős nyenyó belestől és mindez finom!!! Tényleg. Megvan a trükkje, például egy jó alapos mosással kell kezdeni, akkor is, ha fagyasztott. Lehetőleg a víz legyen hideg, vagy maximum langyos, különben a kagyló képes kinyílni és akkor a koszt belülről is ki kell mosni.
Fajtáját tekintve rengeteg különbség van a kagylók között árban és természetesen ízben is, de a legközönségesebb, amit szerintem valahol otthon még viszonylag normális áron lehet kapni mussels néven fut, magyarul éti kagyló. Egyébként a kagylókról bővebben olvashattok itt.
Ugye meghoztam a kedveteket?
Igen?
Akkor jöjjön az első recept:

Kagylós penne

Hozzávalók 2 főre:

Fél csomag (25 dkg) teljes kiőrlésű penne tészta
1/2 doboz aprított paradicsom konzerv (itt is, otthon is kb 150 Ft)
Kb 25 dkg kagyló héjastól (itt egy 1 kg csomag 3,5 $, azaz kb 800 Ft-ba kerül)
2 gerezd fokhagyma
Olasz fűszerkeverék (vagy bazsalikom+kakukkfű+oregano)
Olívaolaj

Bors
Friss petezselyemzöld

Elkészítés:

A tésztát tegyük fel főzni sós vízben és nagyjából 8 perc főzés után lezárva pihentessük 2 percig, majd szűrjük le, de nem kell öblíteni.
A lényeg, hogy ne legyen szétfőzve, legyen al dente.
Az olívaolajat hevítsük egy serpenyőben és tegyük bele a lemosott kagylókat (csapkodni fog nagyon az olaj) és pirítsuk sűrűn keverve pár percig. Ezután nyomjuk vagy szeleteljük bele a fokhagymát, majd rövid pirítás után öntsük rá a paradicsomkonzervet, vegyük közepes fokozatra a lángot és főzzük tovább. Fűszerezzük, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, de leginkább úgy, hogy finom legyen... Ha nem 13 $-ba kerül a fehérbor, mint itt, önthetünk bele egy fél decit, ha annyiba kerül, öntsünk hozzá ugyanannyi vizet. :) a lényeg, hogy maradjon szaftos, de ne legyen túl híg a szósz. Nagyjából 8-10 perc kell az egésznek, hogy jól összeérjenek az ízek, ezek után tegyük bele az apróra vágott petrezselyemzöldet, rottyantsunk rajta még egyet, adjuk hozzá a tésztát, forgassuk jól össze, hogy mindenhol legyen szósz, majd tálaláskor szórjuk meg parmezán sajttal (vagy bármilyen sajttal).
Isteni lesz, ígérem!
Jó étvágyat!

Nehézség: könnyű - otthon talán a kagyló beszerzése okozhat nehézséget

Ár: $$ itt olcsó, otthon nem tudom

Elkészítés: 20-25 perc

2012. július 2., hétfő

Jaaaamieeee!!! :) Múzsám tovább inspirál

Nem tudok leállni, és egyre mélyebben belevetem magam Jamie 30 perces kajáinak nézésébe főleg, hogy még szabadnapos is vagyok.
Az alapanyagok és ételek egyszerűsége és tökéletessége, az előadás, ahogy megkreál egy ételt és, hogy szinte érzem az ízeket, az illatokat. Ez az, ami lenyűgöz...

Mai vacsorám neve hosszú lesz, mert egyszerűen nem az a lényeg és nem is lehet leírni, szóval:

Zöldséges csirkecomb limeos sült krumplival és málna ecetes kevert salátával

Hozzávalók szerintem 2 főre:

2 egész csirkecomb
1 szál répa
1 zellerszár (vagy negyed zeller gumó)
1/2 chili
1 csomag petrezselyemzöld (itt csak eg fél, de itt csuklónyi csokorban van)
1/2 lilahagyma
2-3 szál újhagyma

Bors
Olívaolaj
Egy löttyintésnyi whiskey (of course Jack Daniel's)

Kb fél kiló apró szemű burgonya (ez most a piros héjú variáció volt)
1/2 csomag petrezselyem

Bors
1/2 lime (nem meglepődni!)

Római saláta
A petrezselyem másik fele
2 szál újhagyma
1 paradicsom
1 zellerszár

Bors
Málna ecet (balzsamecet málnával ízesítve, isteni, de ha nincs, megteszi a sima is)
Olívaolaj


A krumplit megmossuk (hámozni nem kell) felnegyedeljük - mérettől függően-  és egy nagyobb, magas falú serpenyőben sóval és borssal feltesszük főni.
A csirkecombokat szintén megmossuk és egy olívaolajjal bőven meglocsolt tepsibe tesszük, sózzuk, borsozzuk, gazdagon. Ezután a répát, zellert, újhagymát és lilahagymát feldaraboljuk és a húsra és a hús köré halmozzuk, majd sózzuk, borsozzuk ezt is, végül nyakon öntjük a whiskey-vel, még egy kis olívaolajjal és kb egy bögrényi vízzel, majd a 175 C fokra (itt 350-370 F) előmelegített sütőbe tesszük, nagyjából 1 óra alatt lesz kész, tehát nem igazi 30 perces, de nem is követem szó szerint a recepteket, csak inspirációt szerzek belőlük. Sütés közben többször megforgatjuk, megszórjuk apróra vágott petrezselyemmel és a sütés a végén megpirítjuk kicsit.

A salátához egy tálba 1:3 arányban balzsamecetet és olívaolajat öntünk, sóval és borssal meghintjük, majd a feldarabolt zöldségekkel összeforgatjuk, egy kis limelével meglocsoljuk. Kész. Egyszerű, gyors, tökéletes. Absolutely gorgeous - ahogy Jamie mondaná. :D

A krumpli e közben megfőtt, leszűrjük, és ugyanabba a serpenyőbe (mondanom sem kell, hogy a mosogatási időt is megspóroljuk) visszatesszük olívaolajjal meglocsolva. Lepirítjuk, de nem kell a legmagasabb fokozaton, a lényeg, hogy mindenhol egyenletesen aranybarna színe legyen. Amikor már majdnem megsült, sózzuk, borsozzuk és egy pici chilit szórunk rá, majd ráfacsarjuk egy fél lime levét, a héját pedig beledobjuk a krumpli mellé, megszórjuk a maradék apróra vágott petrezselyemmel és még néhányszor jól átforgatva tovább pirítjuk. Isteni íze lesz tőle.

Tálaláskor a húst meglocsoljuk a mellette sült-párolódott zöldségekkel és a gazdag szafttal, ami kisült közben, a krumplit melléhalmozzuk, a salátára pedig feta sajtot morzsolunk.
A telt, gazdag zöldséges íz, a csodálatosan puha és omlós hús, a ropogós, málnás utóízű saláta és a lime ízével kacérkodó burgonya együttese egy hosszú és élvezetes ízorgazmushoz vezet. Az egyik legtökéletesebb étel lett, amit valaha főztem. Nagyképűség nélkül.
Try this!


Ár: $$

Nehézség: közepes (kell némi ízérzék hozzá)

Idő: csak a csirkére kell várni, a többi 30 perc alatt megvan

2012. június 28., csütörtök

Jamie's 30 minute meals

Tegnap este félholtan rákattantam a Jamie's 30 minute meals videókra, ahol az egyik legnagyobb istenkirály, Jamie Oliver mutatja meg, hogy lehet 30 perc alatt 3 fogásos kajákat összedobni. Olyan átélléssel nyomja, hogy esküszöm - újra - beleszerettem. A mai menüt ő inspirálta. :) Lesz még pár hasonló szerintem.... :)

Korianderes csirkemell brokkolis krumplipürével és kevert salátával

Hozzávalók 4 főre (attól függ mekkora fők :D)
A chirkéhez
80-100 dkg of chirkemell :)
2 csomag koriander zöld (otthon talán a Fővám téren az ázsiai boltban vagy a Lehel csarnokban lehet kapni, itt utánad vágják 50 centért a legközelebbi Safewayben)
1 csomag of petrezselyem
1 fél lilahagyma (itt red onion - valószínűleg színvakok)
2 gerezd fokhagyma (itt semmi íze...)
2 tbsp olívaolaj
Jack Daniel's Honey Dijon mustard (na ezt otthon tuti nem kapni, úgyhogy mustár legyen, lehetőleg dijoni, és egy kanál méz) Amúgy ez a legfinomabb mustár, amit valaha ettem!!!
Chili vagy jalapeno, vagy erős paprika
1 lime leve

bors

A mashed krumplihoz
kb 1 kg krumpli
egy kisebb fej (kb 40 dkg) brokkoli

bors
pici vaj vagy margarin
fokhagymasó
(ha lenne szerecsendió, tettem volna bele, mert attól lett volna igazán jó)

Salátához
Római saláta, vagy ennek híján jégsali
Paradicsom
A lilahagyma másik fele
A koriander másik fele
A petrezselyemzöld másik fele
A jalapeno másik fele
Zellerszár (vagy uborka, vagy ami van és bele lehet tenni egy salátába)
1 másik lime live
Olíva olaj

Bors

Step 1:
Ha friss és szép a krumpli, és még sárga héjú is, mint ez volt, elég csak megmosni és feldarabolva feltenni főni, sós hideg vízben a brokkoli torzsájával együtt. Nem kell pucolni, spórolsz 10 percet. Ettől ilyen jók ezek a 30 perces receptek. Ha már majdnem megpuhult, adjuk hozzá a brokkoli virágokat is és főzzük puhára.

Step 2:
Készítsük el a szószt a csirkéhez. Ha van otthon aprítótok, mák. Ha turmixgépetek van, megoldható, ha egyik sincs, nehéz lesz. A lényeg, hogy a hozzávalókat a - csirke kivételével - turmixoljuk össze, így egy ronda és nagyon finom zöld masszát kapunk. Ha turmixgépben csináljuk, több vízre lesz hozzá szükség, különben nem fogja összeaprítani, de a lényeg, hogy túlzottan ne legyen híg. Ebbe beleforgathatjuk a csirkemellet, amit megmostunk és feldaraboltunk normál méretű szeletekre, majd megsóztunk és megborsoztunk. Ezután fektessük egy jénaiba és kb 190 fokon kezdjük el sütni. Ha megpuhult a csirke, csak pirítsuk át egy kis mustárral elkevert olajjal  meglocsolva, és isteni lesz!

Step 3:
A saláta összetevőit aprítsuk össze és keverjük el egy nagy tálban. Legyen a látvány rusztikus, ahogy Jamie mondaná, azzaz b@sszunk bele mindent úgy nagyjából összevágva, kivéve a hagymát, amit aprítsunk fel normálisan, mintha csak pörkölthöz vágnánk fel. Ezután sózzuk, borsozzuk, facsarjuk rá a lime levét és locsoljuk meg olívaolajjal, keverjük össze és kész.
Easy or not? :D

Step 4:
A még forró, de leszűrt krumplit és brokkolit előbb nyomjuk össze krumplinyomóval, majd sózzuk, borsozzuk, adjunk hozzá egy kis vajat, olívaolajat és fokhagymasót, majd keverjük jól el robotgéppel, de nem baj, ha darabos, vagyis rusztikus marad.

Step 5:
Tálaljuk. Gyors, egyszerű, nem drága, finom, zseniális, friss, nem megszokott ízek csodálatos kombinációja. Egy tipp, ha nem találtok koriandert, használjatok petrezselymet és koriander magot. Nem lesz ugyanaz, de szerintem közelíteni fog.

Step +1: desszert - mivel még nem vagyok Jamie, nem megy az is rövid idő alatt, de gyakorlok. Addig is marad a fehér csokis - málnás - étcsoki darabos Häagen-Dazs, ami nem rossz, de nyomába sem ér a Ben&Jerry's jégkrémnek... Főleg a Chunky Monkey-nak, ami banán jégkrém étcsoki és dió darabokkal. Leírhatatlan. És hízlal. :D

Nehézség:
Közepes

Ár:
$$$ (drága a hús...)

Idő (ÚJ!)
Némi gyakorlás után tényleg meg lehet csinálni 30 perc alatt, ha elő van minden készítve, elő van melegítve a sütő, stb. Nekem úgy 50 perc kellett A-Z-ig, de egy darabig nem találtam a sütőn a grill funkciót, mert itt Broiled vagy mi van ráírva. :D

2012. június 20., szerda

30 napja nem ettem?

De. :) Csak nem nagyon volt időm főzni, pláne nem leírni. De most eljött a nagy nap, végre!
Először jöjjön egy kis összefoglaló. Mióta anyagi lehetőségeim kicsivel jobbak, és mióta végigkísérleteztem pár dolgot, azt kell mondjam helyrejött a táplálkozásom nagyjából.
Amit száműztem végleg az a "rendes" (nem laktózmentes) tej, az Oreo és társai, a mindenféle agyontömött cookiek és csokik (amiből még a Cadbury sem finom itt), helyette inkább sütök, ha nagyon édességet akarok, de mostanában inkább a Broadmoor Café választékára hagyatkozok. Idő és energia hiányában. Hát hiába, mikor időm volt, pénzem nem volt, mióta több pénzem van, időm nincsen. :D Mókás, nem? (oké, a jégkrémre rákattantam, a Ben&Jerry's a világ legnagyobb királysága!!!)
Szóval a Café. Ez bizonyára vicces lesz azoknak, akik ugyanúgy ismerik a választékot... Erősítsetek meg, hogy az évek alatt semmit sem változott!

A változatosság... na az nem itt kezdődik. Haladjunk tehát végig a pultokon. Amint beérsz, megtalálod a kész szenvicseket és salátákat (no way, ki tudja mi van benne...) majd a napi menüt, ez általában két főétel valamilyen kombinációban. Mondjuk hús (marha, sertés, hal, csirke), tészta (linguini, penne, mac'n'cheese, vagy mac'n'cheese... mást nem nagyon ismernek), valami mártás feltéve, hogy maga az étel nem mártásban úszik eleve. Ez vagy barna, vagy sárga, ritkábban fehér, sűrűbben alapból valami paradicsomos cucc van. Köret: krumpli any style, zöldség (vegie), chips, rizs, kukorica, ilyesmik.  Én általában ezt a részt kihagyom. Kb 3,5 $ a főétel és általában se nem nagy, se nem finom, bár volt már üdítő kivétel. Többnyire akkor szoktam enni, ha halas kaja van.

Ezután a Pizza station következik. Ezt sem cifrázzák túl, de legalább finom. Ellenben lassú, 30 perces break-be nem igazán fér bele, hogy minimum 8 percet várj a pizzára. Van cheese, pepperoni(az a kolbász, nem a paprika)&cheese és B'moor pizza, amire rászórják azt, ami van a pultban. Egy bajom van a pizzával, azon kívül, hogy nem gyors mégpedig, hogy zsíros. :S
A grill rész az, ahol többnyire rendelek. Lehet kérni csirkemellett, steaket (lassú, drágább), vagy grillezett szendvicset (Lilla kedvencét szoktam néha: sajt+gomba), itt viszonylag nagy a variációk száma, legalább 10, ha a kenyeret is belevesszük. Előnye, hogy olcsó, gyors, hátránya, hogy valamiért ezt is olajjal locsolják sütés közben, mert itt nem grillsütőben sütik, hanem rostlapon, mint mindent. Van még hamburger, ami egyrészt gyors, másrészt nagy, és van barna zsemléjük is. Hátránya, hogy már hányok tőle. A philly steak szendvics nem rossz, de nem európai ízlelőbimbókra van szerintem kitalálva. Húscafatok zöldségcafatokkal, hot-dog kifliben. A french dip az egyik legrosszabb volt, amit ettem. Húslével locsolt húscafatok hot-dog kifliben, húslével. Ízetlen, zsíros, nem jó, na...
Ami sokszor elcsábít, szintén itt található és sültkrumplinak hívják. Utálom, hogy így van, de megveszek érte, és bár világ életemben utáltam ezt a kombinációt, de itt ketchuppal és majonézzel eszem... Ne vessetek meg nagyon. :D
A következő rész a szendvics-gyár. Nem rossz, össze tudod válogatni a saját fullos szendvicsed, és bármit kérsz bele ugyanannyiba kerül. Hátránya, hogy ugyanúgy 2,5 $+tax. Ellenben gyors, és a tonhalas nagyon fincsi! :)
Középen van saláta bár, ami szintén nem rossz, de mióta pocsék ráksalátát ettem, nem nagyon próbálkozom. Meggyőződésem, hogy a saláták az aktuális banquett kínálata szerint vannak összeválogatva, leszámítva az állandó zöldsaláta mixet és a bébi spenótot. Ezen kívül van gyümölcs, ami itt (ellenben az otthonival) ritkán tartalmaz almát. Többnyire görögdinnye (finom), zöld sárgadinnye(finom), sárgadinnye(nagyon rossz és amúgy sem szeretem), ananász (állandóan azt válogatom), szőlő (ez is édes itt, mint minden), ritkán narancs, vagy kiwi, ami többynire túlérett.
Ja, és bébi spenót, amit rendszerint átszórnak a mellette lévő chafingből...
A pult másik felén zöldségek vannak, magukban, hagyma, olíva bogyó, természetesen LOW FAT dressingek, toppingok (magok, parmezán, bacon), a tetején pedig az a rész, ahonnan soha nem eszek. Chips, cracker, egyéb snackek, csomagolva, természetesen. Ja, és van még mindig két féle leves, vagy többnyire chili és valami leves szerűség. A clam chowder ilyen tejszínes izé, nem rossz, csak annyira tömény, és annyira tejes, hogy nem bírom megenni. A paradicsom levesük viszont kifejezetten jó.
A kedvenc hűtőm a desszertes. A nyugtán úgy szerepel, hogy dessert of the day, de mi tudjuk, hogy ez valójában dessert of yesterday. :D Ezen mindig röhögünk. Szintén a banquettekről megmaradt cucc, ellenben ennek általában örülünk, mert nagyon finomak. A csokitorta málna öntettel valami eszméletlen, de a mascarponés vagy más krémes sütik is verhetetlenek. Nem... ha ezt eszem nem számolok kalóriát.
Mellette ott a csavarosfagyigép... koktélcseresznye, csokiszósz, édestölcsér. Pfujj!!! :D Cookiek, szintén pfujj! Főleg a mályvacukros-vörösáfonyás, az valami borzalom! :D
És az életmentő OPEN FOOD, vagyis a péksütik. Mindig van, csak nem mindig friss. Ellenben, ha friss, akkor nagyon jó. Két hónapig hittem, hogy a danish (kerek izé, közepén valami krémmel, vagy gyümölccsel) vanília pudingos, mire kiderült, hogy krémsajtos (itt az ugye minden változatban fut, lásd cheese cake pl), van cinamon roll, vagyis fahéjas csiga. Sajnos az is nagyon finom. Croissant, mindenféle táska, meg természetesen muffin. A bluberry (áfonya) isteni. Magas kalóriatartalmuk és könnyű hozzáférhetőségük mellett legnagyobb előnyük, hogy kerek 25 centbe kerülnek, vagyis kb 50 forintba. Ugyanezt a vendég 4 $-ért rendelheti meg... :D

Van még kávés-üdítős (majdnem azt írtam, hogy coffee és soda station) rész, ahol lehet ice tea-t is inni, amit jobb ha hamar megtanultok, hogy amennyiben az nem külön jelzett, ez itt se nem édes, se nem hideg. Hanem csak egy sima erős tea, amit jégre kell tölteni és te ízesíted be.
E nélkül ihatatlan. Mint az üdítők is. A limonádékban úszik a cukor, colát meg ugye csak whiskyvel iszunk...
Van még persze condiment (ketchap, mustár, majonéz, meg mindenféle nyenyó, amit a kajára lehet önteni, tabasco, A1 steak szósz, stb) és a legfontosabb: só és bors!!! Azzal, mint tudjuk, mindent meg lehet enni!

A Café tehát unalmas. Minden nap ugyanez van. Hogy miért jó mégis? Mert meleg kaját ehetsz, normális adagokat és max 5 $-ből megoldod. De akkor nagyon-nagyon telezabáltad magad.
Nekem egy normál ebéd 2,5-3 $-ból kijön. Főétel+desszert vagy gyümölcs. Mondjatok otthon egy helyet, ahol ezt megoldod 6-700 forintból?
Szóval jó biznisz ez mindenkinek. Csak már néha tényleg nagyon szenvedek, hogy mit egyek. :S Elvileg a saját ebéded is megmelegítheted, csak ehhez az kellene, hogy főzzek, de az minden nap nem megy, sajnos.
És őszintén, néha nem is éri meg.
Szerencsére, mióta room service-n vagyok, napközben azt eszek, amit akarok, mert az a pár kilométer, főleg 36 fokban, mint az elmúlt napokban, bizony bőven megteszi a hatását, és csak úgy égnek a kalóriák. :D


2012. május 18., péntek

Csirkeszárny speciálba!

Ez a recept otthoni, és csak most, csak Roninak küldeném ssssokssssokszeretettel, és azzal a kéréssel, hogy készítse el ezt alkalom adtán PG-nek és Dezsőnek, mert szeretik és mert én még egy darabig nem fogom tudni nektek elkészíteni! :(

Hozzávalók

Csirkeszárny (tekintve, kik lesznek a vendégek, úgy 1,5 kg...)
Piros paprika
Pici cípős (chayenne bors, chilli, ilyesmi)

Bors
Olíva olaj
Citromlé
Méz (egyszer csináltam erdei virág mézzel, kicsit sznob, de isteni volt)
Fokhagyma (sok)

Köret:

Almás zeller saláta

Zellergumó
Granny Smith vagy Golden alma
Citromlé
Tejföl
Pici majonéz
Kevés mustár

Bors

Steak burgonya

Apró burgonya, héjában megfőzve
Rozmaring

Bors
Citromlé
Olíva olaj

Elkészítés:

A csirkeszárnyat megmossuk, eltávolítjuk az oda nem illő részeit (a kis pöcköt a végéről, tollat, ilyesmit) és háromszöget hajtogatunk belőle úgy, hogy a végét aláhajtjuk.
Egy nagy tálban összekeverjük az olajat a piros paprikával, összenyomott fokhagymával, mézzel (tipp, de úgy 3-5 evőkanálnyi kell hozzá), citromlével, sóval, borssal és a cípősszel és jó alaposan beleforgatjuk a csirkeszárnyat, hogy mindegyiken mindenhol kellő mennyiségű pác legyen.
Időtől függően akár egy éjszakát is pihenhet lefóliázva a hűtőben, de ekkor a sót csak sütés előtt tegyük rá.
Sütéskor kiolajozott tepsiben először alufóliával fedve sütjük, majd ha már puha, megpirítjuk, szép pirosra (egy élmény utána elmosni a tepsit... :D ).
Közben a zellert és az almát vékony csíkokra vágjuk (gyufaszálnyira, vagy nagyon picivel vastagabbra) és lelocsoljuk citromlével. Egy tálban elkeverjük a tejfölt, a majonézt, pici mustárral sóval és borssal, és beleforgatjuk a zellert és az almát. Ha kell, egy kis citromlevet tegyünk még bele, hogy savanykás legyen. Fele joghurt - fele tejföllel is jó lehet, a lényeg, hogy ne egy nehéz szószt készítsünk, mint pl a francia salátához, hanem egy friss, könnyű dolgot.
A steak burgonyához héjában megfőzzük a krumplit, majd mérettől függően negyedbe vagy félbe vágjuk és egy tepsibe tesszük. Meglocsoljuk olíva olajjal, sóval, borssal és rozmaringgal vastagon megszórjuk és összeforgatjuk majd szép aranybarnára sütjük ezt is.
Extra tipp: ha zellert és répát is teszel mellé, csak úgy nyersen, fűszerezve, le lesznek nyűgözve. :)
A sült zellernél nincs finomabb! :)

Mellé egy jó Coronita mixet és némi fehér bort, Dezsőnek például egy remek Tokaji Satöbbit tudnék ajánlani. :)

Enjoy!

Ár: $$

Nehézség: közepes

Miért nehéz itt elkészíteni:
Mert nem vagytok itt, hogy segítsetek megenni.
 :(


Rizs

Néha a legegyszerűbb dolgok a legjobbak. Például a mai biciklizés után semmi másra nem vágytam, csak valami gyors, egyszerű, tápláló és finom ételre. Húst nem kívántam edzés után, így született meg az alábbi "kreáció" és hozzá rögtön a pazar desszert.

Lábjegyzet: barnarizst eszem. Miért? Mert finom, egészséges, tele van tápanyaggal és mert a jázmin és basmati rizs sokkal drágább. Lehet, hogy eleinte kicsit fura az íze, de érdemes rászokni. Már otthon is ezt ettem és így már szinte ez a normális nekem. Bármit el lehet készíteni belőle, amit sima rizsből is, csak tovább kell főzni. A szintidő nálam 40-45 perc, forrás után alacsony lángon főzve, de ez a rizs típusától is függ. Ennyi idő alatt pont lehet egyet TRX-ezni és utána tusolni. :)

No de akkor jöjjön a Zöldséges Rizs elképesztően bonyolult receptje:

Hozzávalók:

Barna rizs (15-20 dkg / fő)
Kaliforniai paprika (még mindig zöld, de teljesen mindegy, lehet többféle is)
Újhagyma (vöröshagyma is jó, de így frissebb ízt kapunk, a póré viszont még tökéletes lehet)
Olíva bogyó
Olíva olaj
Bertolli Vineyard Sauce (üveges, cab.sav van benne, pardicsom alapú, all natural, minden mentes, ha ez nincs, paradicsom püré - a papír dobozos változat - és némi vörösbor kell hozzá)
Bazsalikom, oregánó, kakukkfű vagy valami olaszos fűszerkeverék
Parmezán sajt



Elkészítés:

A rizst a már említett ideig főzzük, közben azt csinálunk, amit akarunk (ide kell írnom, hogy ha megfőtt leszűrjük és átöblítjük, vagy ez egyértelmű?). Mikor már majdnem kész, összevágjuk az újhagymát (karikára) és a paprikát (kockára, hasábra, mindegy) és kevés olajon lepirítjuk, majd felöntjük a szósszal (vagy a vörösborral, majd mikor forrt egyet, a paradicsom szósszal), fűszerezzük és hozzáadjuk az olíva bogyót. Körülbelül 5 percig forraljuk alacsony hőfokon, majd összekeverjük a rizzsel és újra összeforraljuk kevergetés mellett. Kész. Parmezánt szórjunk rá tálaláskor. Enjoy!

A multi tasking jegyében közben desszertet és holnapi reggelit is készítsünk, ha már erre a 30 percre "beköltöztünk" a konyhába.
Tehát mindaddig, amíg a fenti bonyolultsággal foglalatoskodunk, a megfőtt rizs tetszőleges részét felfőzzük tejjel, tejberizsnek. Én édesítőt teszek bele, mert így lelkifurdalás nélkül készíthetem extra édesre, és egy csipet fahéjat. Sűrűn keverjük meg és alacsony lángon főzzük, hogy lehetőleg ne kelljen égett nyenyót kapargatni a lábas aljáról.
Uncsi? Mehet bele a sütéshez használt chocolate chip (vagy étcsoki), eper és kókuszreszelék vagy banán, reszelt alma, mazsola, mogyoró, amit éppen találsz. A lényeg, hogy szakadjunk el a fahéjas cukor - kakaópor kombótól, mert az unalmasat nem szeretjük! :)
Melegen is, hidegen is isteni.

Ár: $

Nehézség: nagyon könnyű

Miért nehéz itt elkészíteni:
Mert sehol sem találok vaníliás cukrot, pedig az nagyon kellene a tejberizsbe (is) :D

2012. május 16., szerda

Lazac roston nem egyszerűen csak salátával

Mint arról már volt szó, eper szezon van, és ehhez az egyébként rémesen egyszerű ételhez is ez adta az ötletet
A lazacról itt annyit kell tudni, hogy olyan, mint a marha, vagyis teljesen közönséges és olcsó (ez a kifejezés relatív, természetesen). Egy négy normál szeletet tartalmazó csomag 4 $-ba került, tehát 800-900 forintba, ami eléggé baráti, a 10 $-os csirkéhez képest.
No, de visszatérve az unalmas kajákhoz. Ha nem mersz kockáztatni, mindig ugynazt az ízt fogod kapni, ami pedig egy idő után nagyon unalmassá válik, ezért én mindig igyekszem valami flikk-flakkot tenni bele,  valami kis extrát, amitől más lesz, jobb lesz, különleges lesz a legegyszerűbb étel is.
És sosem gondolnád, hogy az eper mennyire finom újhagymával...

Hozzávalók:

Saláta (én rómait veszek, mert elég jó ára van és nagyon sokáig eláll a hűtőben, és ráadásul finom, ropogós)
Paradicsom
Kaliforniai paprika (ez zöld volt)
Újhagyma
Zellerszár
Olíva bogyó (nem muszáj)
Eper
Parmezán sajt (nem muszáj, de itt ez is olcsó)
Lazac filé (nem füstölt, sima)
Olíva olaj

Bors
Színesbors
Bazsalikom
Lime (még mindig olcsóbb, mint a citrom)

Elkészítés:

Egy tálban keverj el kevés olíva olajat lime lével (az arány 3:1), őrölt borssal, színes borssal Ezután mehetnek bele a megmosott és felvágott zöldségek és az olíva bogyó, végül az eper. Jól össze kell forgatni, és jót tesz neki, ha van egy fél órája összeérni az ízeknek.
A lazacra só és bors kerül, és csupán ki kell sütni kevés olíva olajon, amíg szép barna nem lesz. Ha megsült, még a forró serpenyőben csepegtessünk rá lime levet.
A salátát szórjuk meg parmezánnal (csak amit éppen eszünk) és tegyük rá a lazacot Ennyi.
Garantáltan ízélmény lesz! Legyetek bátrak! A saláta bármilyen más hús mellé pazar tavaszi köret! Esetleg tuningolható még szőlővel, ami szintén isteni!

Ár: $$ (egy adagra lebontva)

Elkészítés: könnyű

Miért jó?
Mert jó! Érdekes és egyedi ízkombináció.

Miért nehéz elkészíteni:

Nem nehéz elkészíteni. Ez egy kifejezetten amerika-kompatibilis étel.



2012. május 14., hétfő

Chocolate chip rye muffin with strawberry and coconut flavoured cream cheese

Magyarul Csokis rozsmuffin eperrel és kókuszos krémsajttal

Az ötlet az eperszezon kapcsán pattant ki a fejemből, és igazán semmi ördöngősség nincs benne. Még olcsó is, mert itt a Philaelphia cream cheese-t utánad vágják dupla csomagolásban 2,5$-t, de csak egy fél csomag kell hozzá...
Életem legjobb muffinja lett, szép is és az íze... Nincsenek szavak. Hogy még mellesleg viszonylag "wellness" is, az csak hab a tortán. :)

Hozzávalók (12 db)
A jól bevált muffin alaprecept:
1/2 bögre barna nádcukor
2 tojás
1/4 bögre olaj
1/2 bögre tej (nekem laktózmentes)
2 tsp szódabikarbóna (nem jó a sütőpor és itt amúgy sincs)
1 csipet só
2 bögre teljeskiőrlésű rozsliszt (most elgondolkoztam, hogy van-e nem teljes kiőrlésű...)
1 csipet fahéj
Mivel ez így nem lesz elég édes, ezért én kb 3 csomag (pici tasakos) édesítőt is tettem hozzá, ami kb 1 evőkanálnak felel meg, talán picit kevesebb.


Amitől finom lesz:
Chocolate chip - dark magyarul étcsoki
Eper pici kockákra vágva (hogy ne áztassa el, frissen szerzett ötlet alapján pici lisztbe forgattam az epret, és tökéletes lett)
Kókuszos krémsajt (nem fogjátok elhinni, kókuszreszelék kikevert krémsajttal és egy kis édesítővel, lime lével, mondjuk egy kis méz is isteni lehet bele)

Elkészítés:

A tojást és a cukrot habosra keverjük, majd mehet bele az olaj, a liszt, só, szódabikarbóna, fahéj. Jól elkeverjük (igen, robotgéppel könnyebb), majd a végén a tejjel beállítjuk a megfelelő sűrűséget. Nem biztos, hogy kell a fél pohár, de lehet az is, hogy kevés lesz. A lényeg, hogy se túl folyós, se túl sűrű ne legyen.
A legvégén beletesszük a csokit, elkeverjük, majd óvatosan összeforgatjuk az eperrel.
A muffin formába papírt teszünk (ne szivasd meg magad azzal, hogy muffin papír nélkül sütöd), majd egy evőkanál tésztát mindegyik formába, ezután egy mogyorónyi kókuszos krémsajtot a közepükbe, végül egy kisebb evőkanálnyi tésztát a tetejére úgy, hogy elfedje a krémsajtot. Elvileg ez a mennyiség pontosan 12 normál muffinra elég.
350-360 F-en, vagy 175 fokon addig sütjük, amíg kész nem lesz. Utálom a sütési időket, mert többnyire hülyeségek, ha nem sült meg, ne vegyük már ki 20 perc után. Egyébként kb ennyi kell neki, de ha beleszúrsz egy kést, és a tészta nem marad rajta, valamint szép aranybarna a teteje, akkor jó. Ha nem, akkor nem. Easy or not? :D
Agyatlan recept, nem mondom, hogy nem lehet elrontani, de nagyon nehéz. És abbahagyni az evést is. Szóval hajrá! Eper szezon van! :)

Ár: $$ otthon $$$

Nehézség: könnyű, de elrontható (mondjuk nem értem hogyan, de láttam már rá másnál példát :) )

Érdekesség: A cream cheese itt olyan, mint otthon a túró, mindenbe azt raknak.

2012. május 12., szombat

Gulyásleves

Eredetileg ismét zöldséglevest akartam főzni, valami paradicsomos-tésztás marhahúsos kajával, de mivel közben épp apuval skypeoltam, gulyásleves lett belőle. Méghozzá nem is rossz. Az íze sokkal kevésbé telt és gazdag, mintha otthon főztem volna, de nagyon fincsi lett, főleg így másnap. A kömény, a gondolatnyi vörösbor és a csipetke hiányzik belőle, egybként hibátlan. :) Ezúton is köszi Ildinek a pirospaprikát, sajnos már alig van belőle, de hát a Safewayben úgyis lehet kapni, csupán 8 $ egy kb 10 dekás tasak... rabló banda! :D

Hozzávalók (kb 3-4 adag):

1 fej vöröshagyma
kb 23-30 dkg arra alkalmasnak ítélt marha hús - mivel nekem most ez volt itthon, én marha csíkokból csináltam, de őszintén szólva nem nagyon tudom beazonosítani a részeket, a lényeg, hogy ne legyen túl kövér
2-3 szál répa
1 szál paszternák (lehet kapni a Safewayben! :) )
2-3 szál szárzeller
Petrezselyemzöld (én elfelejtettem beletenni)
4-5 kisebb krumpli (lehetőleg a piros héjút vegyétek meg)
2 gerezd fokhagyma
2 tbsp vörösbor (ha lenne)
1 tsp kömény (ha lenne)
2 tsp piros paprika
olaj

bors
picicípős (én salsa mixet használtam, ami 3x durvább, mint az erős pista, úgyhogy csak óvatosan)

Elkészítés:

Ahogy azt még anyutól megtanultam: a jó pörkölt alapja a jó pörköltalap! :) És ez tényleg így van. Ha nem hagysz időt a hagymának, hogy kellően megdinsztelődjön az olajon (20-30 perc alacsony fokozaton), akkor az egész el van rontva. Ennyi minimum kell, és közben sokat kell keverni, hogy még véletlenül se égjen le. Ha pörköltet főzök, 2-3 fej hagymával kezdem, de leveshez szerintem elég az 1, maximum kettő, attól is függ, mennyi a hús.
Ha a hagyma kész, mehet rá az összekockázott marhahús, majd addig kell kevergetni, amíg rá nem kerül a "pör" :D. Mert ugye attól pörkölt, hogy ezen a hagymás alapon megpörzsölődik. :)
Ezután mehet rá a felkarikázott répa, paszternák, zeller, a fokhagyma, kicsit ezzel is össze kell dinsztelni, és végül a só, bors, egyéb ízesítők (kömény, vörösbor) ha lennének, majd a pirospaprika. Ezután fel lehet engedni vízzel. Kb 1-1,5 óra biztosan kell neki, hogy elkészüljön, mert én mindig csak gyöngyözve főzöm a levest (ahogy anyutól tanultam még a húslevesnél). Nyilván, ha a hús nem elég puha, akkor ez változhat. A krumplit alapesetben én a főzési idő második felénél szoktam beletenni, de az itteni valamiért lassaban fő meg, úgyhogy kb 1/3-nál mehet bele az is.
A végén még lehet ízesíteni, beletenni az apróra vágott petrezselymet, esetleg a csipetkét, ami só, liszt és tojás, de én a mai napig felhívom anyut, ha galuskát vagy csipetkét kell csinálnom, és midnig elmondja, hogy "De hát látod, annyi liszt meg víz kell hozzá, hogy jó legyen. És meg vagy bolondulva, két tojás egy hadseregnek elég!" Szóval nagyjából ez a recept. Össze kell keverni a tojást a liszttel és a vízzel meg egy pici sóval úgy, "hogy jó legyen" és bele kell szaggatni (csipegetni) a forrásban lévő levesbe. A csipetke egyébként jóval szárazabb, és keményebb, mint a galusaka, ezért csipegeted bele...

Amerikában gulyáslevest enni még akkor is jó érzés, ha az íze nem ugyanaz, és ha egyébként nem is szereted. Egyszerűen egy idő után hiányzik!

Jó étvágyat! ;-)

Ár: $$$ (drága a hús és a paprika)

Nehézség: közepes (ha levest és pörköltet nem tudsz főzni, ne ezzel kezd!)

2012. május 8., kedd

Jamie's American Road Trip

Most, hogy volt egy kis időm és, hogy elindítottam ezt a blogot,  újra rákattantam Jamie Oliverre! Hatalmas figura, és nagyon-nagyon sok szempontból példaértékű, amit csinál és ahogy az ételről gondolkozik. Nem. Nem ő a világ legjobb szakácsa, de azért van mit tanulni tőle! Ez a sorozat például már látom, hogy a kedvencem lesz! De az előző bejegyzésben belinkelt sem semmi! Hamarosan szerintem előveszem Mr. F*ckin' Gordon Ramsey-t is! :D



2012. május 7., hétfő

Speciális megjegyzések

Mindig elfelejtek valamit...
Tej, tejtermék

Először is, egy hónapnyi folyamatos rosszul lét után rájöttem, hogy nekem nem jó, ha itt tejet iszom, ezért már csak szója vagy laktózmentes tejet használok. A joghurtoktól általában nincs bajom, de mivel abból is van egészen olcsó és finom laktózmentes, azt szoktam venni. A sajtok viszonylag rendben vannak, már amennyiben olyat sikerül venni, amiben van tej. Az első héten találtunk olyat, amiben nem volt, de hát otthon is van Hóvirág pizza feltét, úgyhogy ne csodálkozzunk. Jó sajtot 4-5 $-tól lehet kapni, ehető van 2.5-3 $-tól, ami ennél olcsóbb, az nem sajt, hanem valamilyen növényi származék. Teljesen felesleges rá pénzt kidobni, ha csak nem akarod módszeresen megmérgezni magad. A sajtnál kivételesen nem érvényes a laktózmentes is jó című megjegyzés. :) Összességében viszont, mióta átálltam, sokkal jobb.

Liszt, pékáru

Ugyanez a helyzet a fehér liszttel és a kenyérrel is. Otthon sem igazán ettem, maximum csak rozskenyert, de itt az első hetekben túl sok fehéret. Nem mondom, hogy egy-egy hambi nem csúszik le néha, de attól is rosszul vagyok utána, úgyhogy a fehér kenyeret is kilőttem, helyette Wasa-t (olyan, mint az abonett, csak rozsból van és jobb, mellesleg otthon is lehet kapni) eszem szendvicsnek, és lehetőleg semmi fehérlisztből készültet. A heti egy donut nem számít annak. :D Amit használok, az a rozsliszt. Ez kicsit nehezebb eset. Sütni nem könnyű vele, mert valamivel több folyadékot és sütőport  igényel. Rántáshoz, habaráshoz nem jó, de az ugye nem is egészséges. Ellenben ha ilyenre vágynék, azt rizsliszttel oldanám meg, esetleg kukorica liszttel, vagy keményítővel, de egyelőre nem hiányzik az ilyesmi. Egyébként rendszeresen hülyére röhögöm magam a Hungarian-style fehér liszten, amit a Walmartban lehet kapni, főleg mert a zacsiján hegyek vannak, ami igazi magyar szimbólum, mint tudjuk...

Cukor, édesítő

Cukor helyett majd idővel sztíviát fogok használni, de az még itt is bazi drága, úgyhogy egyelőre marad a szacharin alapú édesítőszer (az itt a rózsaszín, ezen kívül van kék, az az aszpartám alapú, ami állítólag nem rákkeltő, de én nem hiszek nekik, és van egy barna, ami most nem jut eszembe milyen, de az kevésbé édes, mint az előző kettő). Egyelőre megteszi a nádcukor a sütéshez. Itt viszont szintén figyelni kell, bár otthon jobban, mivel csalnak. Az otthoni barnacukor nagyrésze ugyanis melasszal színezett répacukor, ami ugye baromira nem nádból készül... Itt is bele lehet futn ilyenbe, de nem gyakori. Viszont ennél a puha nádcukornál nincs jobb a sütéshez.

Zsírok, olajok, szendvicskrémek

Az olajokról szóltam a bolognai spaghettinél, nem ragoznám túl. Csak annyit, hogy a vaj kb 4-5$-nál kezdődik. Ami olcsóbb, az nem vaj, hanem valamilyen hidrogénezett növényi trutymó. Egyébként otthon sem ettem margarint, de miután itt az első héten megvettük azt a bluebonett (vagy hasonló) nevű förmedvényt, szintén nem vágyom rá. Szójaolajból készült, ami amúgy sem igazán lájkolandó, de még ráadásul iszonyú rossz is. Ha valamit kenek is a szendvicsre, az maximum Philadelphia krémsajt, amiből van habosított változat is. Ez tényleg isteni! De ha csak pár csepp olíva olajjal vagy minimális majonézzel eszem, úgyis jó!  Alig várom, hogy csinálhassak cheese cake-et (sajttorát), csak az erősen a $$$$ kategóriába esik.

Húsok

Őőőő... Érdekes kérdés. Először is, a hús drága. Ami olcsó, az.... na kitaláljátok? Igen! Ami olcsó, az nem hús. Egészen pontosan van egy tuti kis találmány, amivel már évek óta jól átverik a fogyasztót, csak ezt otthon mondjuk úgy teszik, hogy nem tudunk róla, itt viszont ráírják a termékre, így nincs jogod panaszkodni. Méghozzá az, hogy felvizezik, vagyis vizet fecskendeznek, például a csirkemellbe. No ezért van az, hogy ha sütöd, áll alatta a lé. Itt ez olcsóbb, és rá van írva, hogy water added. Nice. Így mindjárt más. Ettől függetlenül a marha itt finom, viszonylag drága, de legalább meg lehet enni. Szintén nem vészes a rák és a lazac, meg az egyéb halak, amiket lassan ki kellene szótáraznom, mert nem mindig jövök rá, hogy melyik mi... Bár a rák nem ízlett, de lehet valalamit én rontottam el vele. Igazából gumi íze volt. :S
Csirkét itt csak étteremben, vagy a caféban eszek, mert ettől szintén kb a második héten ment el a kedvem, amikor olyan csirke combot sikerült venni, amitől még most is felfordul a gyomrom. Hiába, aki nézett már Jamie Oliver showkat, az tudja, hogyan gyártják(!) ezeket a húsokat.
Azt pedig, hogy gyorsfagyasztott és kész kajákat miért nem eszek, nem magyarázom. Nézzétek meg ezt, és tudjátok meg, miért ropog a csirke nuggets a fogatok alatt: Jamie Oliver - Chicken Nuggets Experiment (2010-03-26)

Zöldég, gyümölcs

Egy szóval: ízetlen. Kettővel ízetlen és drága. Ettől függetlenül meg lehet enni, csak ne várd ugyanazt az élményt, amikor beleharapsz egy falat uborkába. Mindennek víz íze van. A zöldségleves mondjuk nem lett rossz, de csak mert megfelelően kevés vízben főztem megfelelően sok zöldséget. Gyökér (fehérrépa, petrezselyem) nincs, zellergumó állítólag van, de én még nem láttam. Viszont van dobozos levesalap, ha valakit érdekel. Engem nem. :) A salátafélék egészen jók, az alma is, a banán pedig pont ugyanolyan, mint otthon, csak itt van sütni való is, amit már nagyon ennék, mert imádom a fahéjas sült banánt!

Most ennyi, ha eszembe jut még valami, frissítem a bejegyzést. Ma már így is nagyon aktív voltam.

Spaghetti bolognese

És egy újabb rendkívül bonyolult recept!
Rólam annyit érdemes tudni, hogy imádom a bolognait, de csak azt amit én vagy anyu csinál. Hosszú évek óta nem tudom ugyanis megérteni, miért raknak például répát sok helyen a bolognaiba...
A mai művem, ami úgy nagyjából 3-4 adag lett, igazán finomra sikerült. Le is döbbentem, mert egészen hasonló íze van, mint annak, amit otthon főztem.

Hozzávalók:

1 csomag franc tudja hány oz darált marha (kb $2.5 volt, és kb 30 dkg, nem néztem meg)
1 fél csomag Barilla teljes kiőrlésű spaghetti (itt kerek $1.60, a drágább safewayben, a wallmartban csak $1.20)
1 fél hagyma (99 cent egy font belőle, ami elég incredible, ahhoz képest, hogy otthon 100 Ft egy kiló...)
Fokhagyma, ízlés szerint (én garlic powder-t használtam most, mert nincs fokhagyma nyomóm)
1 doboz hámozott paradicsom (kb 70 cent a wallmartban és a noname pont olyan, mint a "márkás". Paradicsom, kockázva, sóval és paradicsompürével, ha nem az ízesítettet veszed, ami tele van minden baromsággal, nem hibázhatsz)
Olasz fűszerkeverék (magyarul bazsalikom, oregánó, kakukkfű és hasonlók)
Színes bors (vagy fekete, tulajdonképpen mindegy)

Sajt (opcionális)
Pici olaj (ne vegyél napraforgót itt, mert az a legdrágább, én többnyire olívát használok, vagy most éppen repce-olíva-szőlőmagolaj keveréket, sütni bármelyikkel lehet, bő olajban sütéshez a repce és a napraforgó jó csak)

Elkészítés:

A hagymát kevés olajon megdinszteled, majd a húst is lepirítod rajta. Nem árt közben keverni, különben leég és ugye nem az a cél. Ezután mehet rá a só, bors, fokhagyma, fűszerek és végül a paradicsom. Kevés víz, ha kell még hozzá, de ne legyen túl híg. Easy or not? :) Nincs ennél egyszerűbb és finomabb kaja, és kb 45 perc alatt kész van, mosogatással együtt. A barilla tészta kb 8 perc alatt megfő, olyan sós vízben, mint a tenger, ahogy az olaszok mondanák. Épp ezért, könyörgöm ne egyétek a tésztát túlfőzve! :) És leöblíteni sem kell főzés után, mert ha jó minőségű, nem ragad össze, elég csak alaposan lecsepegtetni. Szintén baromság olajat rakni a főzővízbe, mert ha jó minőségű... lásd fent.
Az olaszok összekeverik, én is úgy szeretem, de praktikus tárolási okok miatt, jobb, ha ezt csak az épp aktuális adaggal teszed, mert így könnyebb adagolni (feltételezve, hogy nem azonnal lesz elfogyasztva az egész). Na nem mintha itt láttam volna már bárhol is megromlott élelmiszert...
Sajt a tetejére. Enjoy! :)

Ár:
$$$ alsó sáv
Nehézség:
Kinek mi, nekem könnyű

Miért jó?
A bolognait mindenki szereti. Azért jó, mert jó! :)

Miért nehéz itt elkészíteni?
Ezt kivételesen azt hiszem nem is nehéz itt elkészíteni...

Jelmagyarázat

Már most elnézést kérek, de biztos, hogy fogok furcsa mértékegységeket és kifejezéseket használni. Egyszerűen ugyanis itt hozzá kell szokni ahhoz, amit ők használnak. Persze, én is átváltogatom, de akkor is egyszerűbb azt írni, hogy cup, mint azt, hogy csésze.
Ezen kívül a másik vicces dolog a konyhai eszközök megléte, vagyis azok majdnem teljes hiánya itt. Ma vettem észre, hogy még  a konzervnyitómat is eltörték, úgyhogy ismét jelesre vizsgáztam kreativitásból,  és megint bebizonyosodott, hogy egy dugóhúzó mindenre jó. :)
Szóval kedves kezdő, és nem kezdő, jól felszerelt és konyhával alig rendelkező olvasók, don't panic! Olyan nincs, hogy nincs!

Mértékegységek:

1 cup - vagyis egy csésze. Otthoni szakácskönyvek szerint ez egy 2,5 dl-es csésze, szerintem és a legtöbb recept szerint is inkább csak 2-2,1 dl. Szóval csészéből vagy egy kisebbet használjatok, vagy a nagyobbat kb 3/4-ig töltsétek. Hivatalosan ez 0,236 liter.

1 tsp - azaz teaspoon, azaz teáskanál. Különösebb magyarázatot szerintem nem igényel, egyébként 0,0049 l vagy ilyesmi

1 tbsp - egy tablespoon, azaz evőkanál. 0,01478 liter, vagy ilyesmi

1 oz - 1 uncia, 28,34 g

1 lb - 1 font = 16 oz = 0,453 kg

És ezzel nagyjából ki is merült az, amit általában használni kell. A Fahrenheit fokot át kell váltogatni, nekem is. Ez van. Képtelen vagyok megtanulni, hogy ez hogyan működik, de szerencsére van egy okos iPhone-om, ami megoldja helyettem.

Eszközök:

Ami jelenleg rendelkezésemre áll a sütéshez, főzéshez:

Egy teflon serpenyő, 25 cm átmérőjű, egy kb 3 literes fazék, de inkább lábas, egy 6 db-os muffin sütő, egy sütőlemez (A4-es lapnál valamivel nagyobb), egy nagy keverőtál, egy vágódeszka, egy kicsi de még éles kés, egy habverő, fakanalak, kés, villa, kanál. És nagyjából ennyi. Ha valamit össze kell rázni, azt általában egy üres üvegben oldom meg, ha pedig eltörik a lakótársak a konzervnyitót, akkor a bornyitó végén található késsel nyitok konzervet. Eléggé basic, de szegény ember Amerikában azzal főz, amivel tud. :)
Szóval kedves blogkövetők, nem kell rohanni új konyhai eszközökért! :)

Hülyebarát magyarázat:
Ár kb két adagra számolva, bár ezt igazán nehéz megállapítani, mert ugye egyszerre megveszed a legkisebb húsz kilós lisztet, vagy a legkisebb kiszerelésű fél kilós kókuszreszeléket és azt használod utána amíg meg nem unod, szóval ez csak közelítés.

$ nagyon olcsó 1-3 $
$$ olcsó 3-5 $
$$$ nem túl olcsó 5-10 $
$$$$ drága 10-15 $
$$$$$ csak a 10-ik paychecked után állj neki

:)


Coconut-Pecan Cookies

Az első recept pretty easy, azaz elég könnyű, és a kényszer szülte, hogy ezt kisüssem, ugyanis itt kétféle édesség létezik: drága, egészségtelen és finom vagy olcsó, egészségtelen és rossz. Mivel ebből nehéz választani, így elkezdtem sütögetni. A muffint (amiben egyébként kiváló vagyok) már unom, úgyhogy előtérbe került a cookies, amiből már otthon is nagyon jó voltam. :)


Alapanyagok (ha nem bénázod el az első kört, kb 36 normál cookie lesz belőle):
1 csésze kókuszreszelék (itt csak cukrozott van, ami pfujj, de legalább finom)
3/4 csésze vaj, vagy margarin (kb 15 dkg)
2 csésze teljeskiőrlésű rozsliszt
1 csésze barna nádcukor
1 teáskanál sütőpor
2 tojás
1/2 teáskanál só
1/4 csésze aprított pecan dió, vagy bármilyen más dióféle (mandula, mogyoró, stb)
ízlés szerint ét- vagy tejcsoki (opcionális, de isteni vele!)

Elkészítés:

A cukrot kikevered a margarinnal (itt nem kell erőlködni a felmelegítésével, mert alapból puha), majd belekevered a tojást, ezután a száraz összetevőket, és végül a csokit. Ha túl lágy, lisztet kell még hozzá tenni, és ha nagyon felmelegedett, tanácsos először kb 10 percig hűtőben pihentetni.
Kivajazott, lisztezett sütőlemezre teáskanálnyi halmokat teszel és  350 F-en (176,666 Celsius :) ) kb 15 perc sütés kell neki.

Ár: $$
Kalória: hagyjuk, főleg mert nem lehet abbahagyni
Nehézség: könnyű

Miért jó?
Finom, reggelire könnyen elvihető, a rozs tele van rosttal, és mert imádom a kókuszt.

Miért nem egyszerű itt elkészíteni?
Mert a margarin nem attól puha, hogy felmelegíted, hanem mert növényi olaj-mixből van, és nem azért van ráírva, hogy 53% növényi olaj, mert a többi vaj, hanem mert a többi része víz...
Mert ha nem figyelsz, ehetetlenül édes lesz, miután a kókuszreszelék is édes.

Eljött az idő!

Ma végre elhatároztam magam, és létehoztam azt a régóta vágyott blogot. A cím árulkodó...
Ha kijössz Amerikába, viszonylag hamar rájössz, hogy elfelejtheted a megszokott magyar ízeket, de még az európait is. Itt ugyanis a Coca Colán és a BigMac-en kívül mindennek más íze van. Már ha van íze, de erről később.
Két út áll előtted: beletörődsz és eszed azt amit ők, ekkor jó eséllyel úgy jársz, mint én az elején, amikor még ennél is szűkebb volt az anyagi keret. Az Oreo-függőség és az 1$-os Pringles eredménye a viszonylag gyorsan felszedett plusz 2-3 kg, amit azóta is próbálok leadni, több-kevesebb sikerrel.
A másik út, amire nemrég találtam vissza, ha főzöl és olvasol (az olvasást az összetevők listájára értem és a kalóriamennyiség figyelésére).
Ez utóbbi viszont cseppet sem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik! Mert tegyük fel, hogy tudsz főzni. Sőt, tegyük fel, hogy jól tudsz főzni, és szinte bármit elkészítesz, méghozzá úgy, hogy az még finom is lesz. Nos, én ilyen vagyok (többek szerint, úgyhogy nagyképűség nélkül ki merem jelenteni, hogy jól főzök). És itt rádöbbensz, hogy a bazi nagy magabiztosságod ellenére megfog egy egyszerű zöldségleves vagy egy tonhalas spagetti, netán egy egyszerű palacsinta.
Hogy miért? Mert ezek az alapanyagok mások. Nem merném kijelenteni, hogy rosszabbak, egyszerűen csak teljesen másképp viselkednek még a legjobb szakács kezében is, mint az otthoniak.

Külön részeket fogok szentelni az ehető és ehetetlen alapanyagok ismertetésének, mert itt tényleg mindent azzal kell kezdeni, hogy felméred a lehetőségeidet.
Akarhaték ugyanis itt marha gulyást kotyvasztani, jó esetben meg is tehetném isteni angus marhából, heroin áron, de költhetnék rá akármennyit, akkor sem lenne még csak hasonló sem az íze....
Szóval abból próbálunk főzni, ami van, lehetőleg egészségesen, és méginkább költséghatékonyan.
Olvassátok, nevessetek, tanuljatok, és talán valakinek még hasznos is lesz, aki ebben az országban hasonló problémákkal küzd!


Ui.: Így utólag jót nevetek, mert gyerek korom óta az egyik kedvencem anyu "Nagy Amerikai Szakácskönyve", amit még kb 1993-ban vett a Balatonon. Nagyjából 2000-ig az alapanyagok tizedét sem ismertük, a fősuli megkezése után (2005) már valamivel kevesebb ismeretlen név volt benne, most pedig, közel 20 év távlatából itt vagyok a pecan, a marshmallow, a pumpkin pure, a chutney, a chocolate chip és a 1/2 cup, 2 cup, 1 teaspoon, 1/4 oz és hasonlók hazájában és ha lemegyek a boltba, bármelyiket megkapom. Iszonyú vicces! :)